تبلیغات
مجله اینترنتی داورزنیها - مطالب خرداد 1397
 
درباره وبلاگ


داورزن، اولین شهرستان خراسان رضوی و در مرز بین دو استان خراسان رضوی و سمنان واقع شده است. داورزن، مبدا ورود زائرین امام هشتم (ع) از محور غرب کشور می‌باشد و به همین علت این شهرستان را میقات‌الرضا نامیده‌اند. نام شهرستان داورزن، با شخصیت‌های فرهنگی همچون دکتر علی شریعتی و رویدادهای بزرگ تاریخی از جنس قیام سربداران گره خورده است.

مدیر وبلاگ : ابراهیم مهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مجله اینترنتی داورزنیها
نوشته‌هایی درباره شهرستان داورزن
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

تصویر ماهواره ای و موقعیت جغرافیایی روستای باشتین

روستای باشتین، که بخش باشتین شهرستان داورزن به نام این روستا، نامگذاری شده است در جنوب شرقی شهرستان داورزن استان خراسان رضوی، واقع شده. باشتین در هویت تاریخی و فرهنگی شهرستان دارای جایگاه خاصی است زیرا قیام سربداران که یکی از شاخصه‌های تاریخی شهرستان داورزن می‌باشد از این روستا آغاز شده و به فتح و آزادسازی نزدیکترین شهر به خاستگاه قیام (شهر سبزوار) و تشکیل سلسله سربداران منتهی گردیده است.

 جغرافیای باشتین

روستای باشتین در موقعیت جغرافیایی ۳۶ درجه و ۹ دقیقه و ۵۵ ثانیه شمالی ۵۷ درجه و ۲۰ دقیقه و ۷ تانیه شرقیِ؛ از توابع دهستان باشتین بخش باشتین شهرستان داورزن استان خراسان رضوی، در جنوب شرقی مرکز شهرستان واقع شده است و از طریق مسیر جاده‌ای با شهر داورزن 42 کیلومتر فاصله دارد. فاصله باشتین از جاده تهران - مشهد ۹ کیلومتر است که با طی مسیر در جهت شمال در جاده روستای نامن، به بزرگراه تهران – مشهد متصل می‌شود. روستاهای تاج‌آباد، فیض‌آباد و شهرآئین در جبهه غربی و روستای نامن در جبهه شرقی این روستا واقع شده اند. کوه کولوت اللّه اکبر، به ارتفاع ۹۴۳ متر در ۴ کیلومتری جنوب شرقی این روستا واقع است. روستای باشتین بر اساس سرشماری ۱۳۹۵ دارای 681 نفر جمعیت بوده است. کار اصلی مردم باشتین کشاورزی و صنعت دستی آنان فرشبافی است.

باشتین در تاریخ

علی بن زید بیهقی (متوفی ۵۶۵ق) در کتاب تاریخ بیهق، باشتین را به عنوان یکی از دوازده ربع ولایت بیهق نام برده است. از تاریخ باشتین در دوره پیش از حکومت ایلخانان (دارای وابستگی به مغولان) در ایران، اطلاع زیادی در دست نیست و ظاهراً نخستین بار در جریان رویدادهای تاریخی دوره سربداران (حدود ۷۳۶ـ ۷۸۸ق) از آن نام برده شده است. به نوشته دولتشاه سمرقندی، مؤسس این سلسله، عبدالرزاق باشتینی از قریه باشتین است. پدر او، خواجه فضل اللّه، مرد محتشم و بزرگ این قریه بوده است. آغاز قیام سربداران در نهم یا دوازدهم شعبان ۷۳۶ یا 737 هجری در قریه باشتین بود که با مجاهدت دو تن از مردمان سرشناس و معتمدان آنجا به نام حسن و حسین حمزه که از جمله یاران شیخ حسن جوری و مردانی غیرتمند بودند آغاز گردید و با پیوستن عبدالرزاق باشتینی به قیام، و فتح شهر سبزوار، عملا سلسله امرای سربداری بر روی کار آمدند. بعد از عبدالرزاق، برادرش وجیه‌الدین مسعود نیز دومین امیر سربداران بود. در دوره قاجاریه، اعتمادالسلطنه، باشتین را در بین هشت بلوک اطراف سبزوار ذکر کرده و نوشته است که در این بلوک، دهی به همین نام وجود دارد.


آثار تاریخی و فرهنگی باشتین

- قلعه آقا: قلعه‌ای قدیمی با مصالح گل و خشت که در مرکز روستای باشتین واقع شده و قدمت آن به دوره‌های ایلخانی تا صفویه و قاجاریه می‌رسد. این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۶۱۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

- بقعه بی‌بی عیله خاتون: صاحب آرامگاه، منسوب به امام موسی کاظم (ع) می‌باشد؛ این بقعه که در شرق روستای باشتیق واقع شده، زیارتگاه مردم منطقه است.

مجله اینترنتی داورزنیها

نوع مطلب :
برچسب ها : روستای باشتین، شهرستان داورزن، خاستگاه قیام سربداران، بنیانگذار قیام سربداران، باشتین،
لینک های مرتبط :


مزینان، 

شهرکی است از خراسان، بر راه ری، 

و اندر وی؛ کشت و زرع بسیار است.

«حدود العالم»


نقشه موقیعت مزینان نسبت شهر داورزن مرکز شهرستان و جاده تهران به مشهد


موقعیت و ویژگی‌های جغرافیایی مزینان

مزینان، که دهستان مزینان بخش مرکزی شهرستان داورزن نیز به نام این روستا است، با مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۴۹ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۱۸ دقیقه عرض شمالی، در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر داورزن –مرکز شهرستان- و در ۲۹۵ کیلومتری غرب مشهد –مرکز استان- قرار دارد. این دیار با ارتفاع میانگین ۸۱۰ متر از سطح دریا؛ دارای اقلیم نیمه‌بیابانی، تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد است.. مزینان از شمال غربی به روستای بهمن‌آباد، از جنوب به روستای غنی آباد و از شرق به ارتفاعات پیرامون محدود می‌شود. رود کالشور از جنوب مزینان می‌گذرد و قنات پرآبی در قسمت جنوبی این روستا وجود دارد.


 جغرافیای تاریخی مزینان

منطقه مزینان، که شامل مزینان و قرای اطراف آن می‌شود؛ در متون تاریخی به عنوان رَبعی معتبر از ولایت بیهق ربع نیشابور خراسان معرفی شده است. منطقه مزینان و بالاخص قریه مزینان در قرون اولیه هجری، از نواحی بسیار آباد و چشمگیر خراسان بوده است به نحوی که «اصطخری» در کتاب «مسالک و الممالک»، «مزینان» را همراه با بوزگان، مالن، سلومک، سنگان، زوزن، کندر، خان روان، آزادوار، خسروگرد (خسروجرد)، بهمن‌آباد، سابزوار، دیورا، مهرجان، اسفراین، خوجان را از مناطق عمده ربع نیشابور نام‌ برده و حتی «مزینان»، ترشیز، زاوه، خسروگرد، بجستان، اسفراین و طوس را از معروف‌ترین شهرهای این ربع یاد کرده است. ابن حوقل در سفرنامه‌ خود، از نقاط مهم ربع نیشابور به بوزجان، مالن، خایمند، سلومک، سنکان، زوزن، کندر، ترشیز، خان روان، آزادوار، خسروگرد، بهمن‌آباد، «مزینان»، سبزوار، دیواره، مهرجان، اسفراین، خوجان، و طوس اشاره نموده است. 

مزینان در این دوران، یکی از نقاط عمده‌ای بود که در مسیر شاهراه خراسان به ری قرار داشت. این راه، از نیشابور به طرف غرب، دو شاخه می‌شد؛ شاخه شمالی از طریق  آزادوار جوین، و شاخه جنوبی‌تر از طریق خسروجرد و مزینان به ری می‌رفت. این راه، بخشی از جاده ابریشم بود که چین و شرق دور را به آسیای مرکزی، خراسان، فلات ایران، آناتولی و کرانه‌های مدیترانه متصل می‌کرد.

در جغرافیای حافظ ابرو، «بلوک نهم» بیهق را تشکیل می‌دهد. ابوالحسن بیهقی در کتاب تاریخ بیهق، مزینان را از روستاهای «رَبع مزینان» برشمرده است: مزینان یکی از پانزده موضع است در بیهق که نماز جمعه و خطبه دارد ... اَندَر حدود مزینان، جامه حریر بافند، بغایت نیکو، که در نواحی نیشابور نبافند.» در اللّباب آمده است: مزینان  بَلَده کوچکی است، از آخر حدّ خراسان، بر سر راه عراق، برخی از اهل علم منسوب به آنجا هستند. محمود بیهقی درباره مزینان نوشته است: مَزَن، یعنی فرد دانشمند، مَزنا یعنی بزرگان دانش که در کردی نیز آمده است و مزینان یعنی زادگاه دانشمندان و اندیشمندان.

محمود بیهقی همچنین می‌گوید: رود کال‌شور از جنوب این روستا میگذرد و قنات پرآبی در قسمت جنوبی این روستا وجود دارد که سرچشمه آن، کوه‌های شمالی شهرستان داورزن می‌باشد؛ گوارایی و وفور آن در حاشیه کویر موجب حیرت است. مرحوم دکتر علی شریعتی از این قنات در کتاب «کویر» خود یاد کرده است. مسجد جامع مزینان، تک‌ایوانی و مربوط به عهد صفوی است. صنیع‌الدّوله نوشته‌اشت: «ده سال قبل در مزینان مسجد جامعی بنا کرده‌اند . ولی قبل از این، در همین مکان مسجد جامعی بوده است.» بقعه امام زاده سید حسین و آرامگاه سید اسماعیل در ۲ کیلومتری مزینان و در حاشیه بهمن‌آباد قرار دارد.

تپه باستانی بِل قوز و خرابه‌های شهر قدیمی بادغوس در مسیر بادقوس و آب انبار و رباط شاه عبّاسی و یک بنای چاپارخانه مربوط به عهد مأمون عباسی که برای امرِ بَرید و مراسلات از آن استفاده می‌شده، در اطراف این روستا قرار دارد. یبفزاییم که  که دَه‌ها مسجد در کوچه و خیابان‍‌های مزینان ساخته شده که نشان از اعتقاد و ریشه‌های دینی اهالی دارد. در دوره قاجار، وقایعی در این منطقه رخ داده است از جمله قتل شاهرخ میرزا، نوه نادرشاه افشار به دستور آقا محمدخان قاجار، هجوم ترکمان‌ها در اواخر قاجار به ناحیه بیهق که باعث ناامنی و بی‌ثباتی منطقه گردیده و عدم کنترل دولت مرکزی باعث هجوم یاغیان و راهزنان به این دیار شده است. 

مرحوم دکتر شریعتی که احیاگر اندیشه اسلامی در بین نسل جوان در سال‌های آخر عمر سلطنت پهلوی بود، پدر گرانقدرش مرحوم استاد محمدتقی شریعتی که مفّسر قرآن و عالِم به مسایل دینی بود و پدربزرگش مرحوم آخوند مُلّا قربان علی، مدرس مدرسه علمیه مزینان که در طّی قرن اخیر خدمات ارزنده‌ای به جهان اسلام ارائه داده‌اند، از اهالی این روستا می‌باشند.  مزینان از دیرباز، دارالحُکم یا دادگاهی محلی داشته و بزرگان آنجا مورد وثاق منطقه بوده، برای حلّ و فصل دعاوی خود به آن مراجعه می‌نموده‌اند. در مورد بیارجَمَند و میامی و عباس‌آباد می‌خوانیم که اهالی آن جا برای تأمین مایحتاج و نیز برای مداوای امراض و تأمین داروی مورد نیاز خود به مزینان می رفته‌اند. از طرف دیگر عشایر خارتوران نیز محّل رجوع و رفت و آمدشان مزینان بوده است


گردشگری و آثار تاریخی مزینان

دیار تاریخی مزینان یکی از نواحی عمده دارای محتوا و توانمندی میراث تاریخی و گردشگری شهرستان داورزن است. بافت قدیمی  روستای مزینان که در چهارچوب باروی قدیمی دوره قاجار قرار گرفته، مجموعه‌ای تاریخی شامل کاروانسرای شا‌ه‌عباسی (قدمت: صفویه و قاجاریه)، مدرسه تاریخی شریعتمدار (قدمت: قاجاریه)، مسجد تاریخی پایین‌قلعه (قدمت: صفویه)، مسجد جامع (قدمت: قاجاریه) را شامل می‌شود. باروی قدیمی (دوره قاجاریه) و تپه باستانی بلقور (قدمت: هزاره اول پیش از میلادی)، بقعه کلاته (قدمت: قاجاریه)، یخدان‌ها و آب‌انبارهای قدیمی و ... از دیگر آثار تاریخی مزینان می‌باشد.

 

منابع:

- «لغتنامه» دهخدا، مدخل مزینان

- «فرهنگ اماکن و جغرافیای تاریخی بیهق»، نوشته محمد محمودی

- «مجموعه آثار دکتر علی شریعتی»، نشر آگه

- «مزینان، عشق‌آبادی کوچک»، نوشته احمد مزینانی

مجله اینترنتی داورزنیها

نوع مطلب :
برچسب ها : مزینان، شهرستان داورزن، مزینان داورزن، تاریخ مزینان، فرهنگ مزینان، گردشگری مزینان، آثار تاریخی مزینان،
لینک های مرتبط :


کاروانسرای تاریخی روستای مهر شهرستان داورزن

رباط یا کاروانسرای تاریخی روستای مهر، در ۲۵ کیلومتری شرق شهر داورزن، مرکز شهرستان داورزن، و در مسیر جاده تهران-مشهد واقع شده است. این کاروانسرا که در روزگارهای قدیم منزلگاه کاروان‌های خسته جاده تاریخی ابریشم بوده و یکی از بهترین و زیبا‌ترین کاروانسراهای بین‌راهی این مسیر محسوب می‌شود.

مصالح این اثر که مربوط به‌دوران قاجاریه است، از آجر، ملات گل و گچ  ساخته شده و تزئینات آن به‌صورت آجری نیم‌دایره است. طاق‌ها و قوس‌های این بنای تاریخی، جناقی و هلالی است و دارای هشتی، حیاط مرکزی، اصطبل‌های شرقی و غربی و یک محل شاه‌نشین می‌باشد. رباط تاریخی روستای مهر شهرستان داورزن، با قدمت دوره قاجاریه، در در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۶۳ به شمارهٔ ثبت ۱۶۶۰ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجله اینترنتی داورزنیها

نوع مطلب :
برچسب ها : رباط مهر، شهرستان داورزن، کاروانسرای مهر،
لینک های مرتبط :


مرکز گردشگری اقامتی و رفاهی بین راهی جاده تهران به مشهد داورزن

دانلود کنید >> طرح توجیهی مرکز اقامتی-رفاهی داورزن 


استقلال، فرصت تمرکز بر نیازمندیهای بومی شهرستان داورزن

استقلال شهرستان داورزن از سبزوار در سال 1391، فرصت‌های ارزشمندی را در پیش روی توسعه این منطقه قرار داده کرده است. هر چند نمی‌توان انگیزه بسیار بالای سبزواری‌ها برای ارتقای جایگاه سیاسی شهر سبزوار را -بواسطه ایجاد شهرستانهای جدید در اطرافش- در رضایت دادن آنان به ارتقا و استقلال بخش مستعد داورزن کم‌تاثیر دانست. اما به هر حال، این استقال، به هر بهانه و تدبیری که به دست آمده باشد برای شهرستان داورزن، بسیار ارزشمند است و بواسطه این استقلال، می‌تواند برنامه‌های توسعه‌اش را با تمرکز بر فضای بومی و نیازمندی‌های مردم خود منطقه، و فارغ از مصلحت‌هایی که متناسب و در جهت نیازمندی‌های بومی توسعه شهر سبزوار است، پیگیری نماید.  

دهه 1390 شروع دورانی است که مسولان و نخبگان شهرستان می‌توانند با اتکا بر سرمایه‌های موجود در منطقه، مسائل و گرایش توسعه را در جهت منافع مردم همین منطقه، هدایت و مدیریت نمایند. البته بعضی از ادارات، آن طور که می‌بایست در شهرستان مستقر نشده‌اند و هنوز وابستگی‌هایی به سبزوار وجود دارد که بعضی اوقات همکاری خوبی دیده نمی‌شود و در این وسط، شهرستان داورزن است که متضرر می‌شود به هر صورت، باید تلاش کرد که استقلال کامل اداری شهرستان داورزن استقرار یابد. شکی نیست که با داشتن توان اداری و اجرایی می‌توان به یکایک حوزه‌های توسعه شهرستان، بصورت تخصصی و تاثیرگذار رسیدگی کرد و از ظرفیت‌های شهرستان، در جهت توسعه خود شهرستان نهایت استفاده را برد.


دلایل و ضرورت‌های توسعه گردشگری در داورزن

شهرستان داورزن با «قرار گرفتن در غربی‌ترین نقطه خراسان رضوی»، در «مسیر جاده استراتژیک تهران -مشهد» که مسیری پرتردد «دارای مخاطب چنددهمیلیونی» است؛ امکان استراتژیکی بسیار بالایی برای توسعه در حوزه گردشگری دارد. شهرستان‌های میامی و شاهرود در غرب داورزن قرار دارند. شهر میامی در حدود 115 کیلومتری داورزن، با توسعه تدریجی مجموعه‌ای شامل «فضای سبز و درختکاری، خدمات فروشگاهی و ایستگاه سوخت CNG و ...»؛ در حال زیرساخت‌سازی برای استفاده از ظرفیت‌های مسیر پرتردد زیارتی تهران-مشهد است. 

 

مرکز اقامتگاهی شهر میامی استان سمنان

 

و «شاهرود» نزدیکترین نقطه بزرگ شهری این مسیر زیارتی است که در حدودا 180 کیلومتر با داورزن فاصله دارد. با توجه به اقلیم کویری این بخش از مسیر، مسافر خسته از چهره و فضای بیابانی منطقه با طی فاصله‌ای در حدود 120 تا 180 کیلومتر از نزدیکترین شهرها (میامی و شاهرود) به شهر سرسبز داورزن می‌رسد.

اگر خود را به جای گردشگر بگذاریم؛ چنانکه در این نقطه (شهر داورزن)، امکانات اتراق، پذیرایی و خرید مناسب و دارای جذابیت کافی وجود داشته باشد؛ دلیل خاصی برای طی کردن 75 کیلومتر دیگر و رسیدن به شهر سبزوار، از دیدگاه مسافری که مقصد او شهر مقدس مشهد است، وجود ندارد. و البته در صورتی که امکانات و جذابیت کافی برای ماندگاری اتراقی مسافر در داورزن موجود نباشد؛ تحمل فاصله 75 کیلومتری، برای رسیدن به این قبیل امکانات، قابلیت توجیه خواهد داشت.

اما در عمل و در شرایط فعلی، شهر داورزن به عنوان پاس‌دهنده حجم قابل‌توجهی از اقامت‌های کوتاه‌مدت (اتراقی) مسیر زیارتی چندمیلیونی تهران-مشهد را به شهر سبزوار، ایفای نقش می‌نماید. اما با وجود موقعیت بسیار عالی شهر داورزن در مهم‌ترین و پرترددترین جاده گردشگری کشور؛ برای «عبور از نقش پاسوری»، «جذب منافع ناشی از حجم بالای اتراق‌های بین‌راهی» و «اشتغال‌زایی مبتنی بر خدمات رفاهی بین‌راهی»، آیا برنامه‌ای که شهر همسایه غربی (میامی) در غرب شهر خود پیاده کرده است آیا نمی‌تواند برای داورزن نیز قابل پیاده‌سازی باشد؟

 

توسعه عمومی تفکر توسعه، یک پیش‌نیاز

استقلال شهرستان داورزن، موهبتی است که باب‌های بیشتری از توسعه را به سمت مردم این شهرستان گشوده است و قطعا یکی از اولین و مهم‌ترین دستاوردهای تاسیس شهرستان داورزن، رسیدن به تفکر و تفاهم جمعی در زمینه بهره‌گیری از ظرفیت‌های شهرستان داورزن در جهت توسعه و رفاه نسبی مردم همین منطقه است. نگاه خاص و متمرکز به پتانسیال بالای شهر داورزن برای تبدیل شدن به قطب اقامتی در غرب خراسان رضوی یکی از رویکردهای «تفکر و تفاهم جمعی» در راستای توسعه شهرستان داورزن است. اگر این تفکر و تفاهم در بین همه مردم، نخبگان و مسولان شهرستان داورزن ایجاد شود، ما دیگر فقط به عنوان پاسور درآمدها و منافع حوزه گردشگری به شهر سبزوار، ایفای نقش نخواهیم کرد و این منافع، در خدمت رفاه و تواناتر شدن مردم همین منطقه قرار خواهد گرفت.

 

مرکز اقامتی شهر داورزن خراسان رضوی

 

مکان‌یابی مرکز اقامتی-رفاهی داورزن

دومین موضوع قابل بحث، مکانیابی استقرار مرکز اقامتی-رفاهی شهر داورزن است. دسترسی آسان به خدمات، تعیین‌کننده‌ترین عامل تاثیرگذار در جذب اتراق‌های بین‌راهی و ماندگاری مسافران در ناحیه موردنظر می‌باشد. از این دیدگاه؛ اراضی غرب میدان امام رضا در غرب شهر داورزن را به عنوان بهترین نقطه برای استقرار این مرکز اقامتی، می‌توان معرفی نمود که البته دارای ویژگی‌های زیر است:

1- در مسیر اصلی ترددهای جاده تهران-مشهد قرار گرفته و در دسترس‌ترین نقطه برای پذیرش مسافران و زائران است.

2- همجوار و پیوسته به بدنه شهر است و در ترکیب با عناصری همچون بولوار امام‌ رضا، تندیس میدان نماز و آرامگاه شهدای گمنام می‌تواند به یکی از عناصر شاخص شناسایی شهر و تقویت برند «داورزن، میقات‌الرضا» باشد.

3- هجواری و دسترسی نزدیک به جایگاه سوخت امام رضا و ایستگاه CNG شهرداری، جذابیت‌های اقامتی آن را افزایش می‌دهد.

4- دارای دسترسی مستقیم به جاده مزینان که می‌تواند به عنوان زیرساخت جذب و هدایت گردشگر به روستای مزینان نیز ایفای نقش نماید.

 

ملزومات ساختی مرکز اقامتی-رفاهی داورزن

امکانات و ملزومات زیر برای شکل گرفتن مرکز اقامتی- رفاهی داورزن پیشنهاد می‌شود:

- ایجاد بوستان جنگی در کنار جاده در ناحیه مورد نظر، به منظور ایجاد جذابیت ویژه طبیعی و بصری برای مرکز اقامتی؛ این بوستان جنگی، با نظر به اینکه در کناره شهر قرار گرفته، به عنوان یکی از زیرساخت‌های تفریحی شهروندان داورزنی نیز می‌تواند ایفای نقش نماید.

- تامین تسهیلات و تشویق بخش خصوصی برای احداث واحدهای پذیرایی و تجاری در ناحیه مورد نظر؛ البته با نظر به اینکه داورزن با برند رسمی «میقات‌الرضا» شناخته می‌شود، شاید بتوان با توجیه و تعامل، از سرمایه‌گذاری آستان قدس رضوی در این پروژه استفاده نمود.

- شهر داورزن به عنوان مرکز شهرستان داورزن، یک نقطه جغرافیایی شاخص است. بنابراین ضرورت دارد تابلوهای راهنمای مسافت شهر در کنار جاده، در مسیر «بین شهر میامی تا شهر داورزن» و «بین شهر سبزوار تا شهر داورزن»، فاصله با شهر داورزن (مرکز شهرستان) را نشان دهند و نه مسافت با شهرهای بعدی را. نتیجه این کار، شاخص شدن شهر داورزن در جاده، و به تبع آن: کمک به هدایت مسافران به مرکز اقامتی-رفاهی داورزن می‌شود.  

مجله اینترنتی داورزنیها

نوع مطلب :
برچسب ها : شهرستان داورزن، گردشگری داورزن، مرکز اقامتی داورزن، خدمات بین‌راهی داورزن، استقلال از سبزوار،
لینک های مرتبط :