تبلیغات
مجله اینترنتی داورزنیها - مطالب فروردین 1397
 
درباره وبلاگ


داورزن، اولین شهرستان خراسان رضوی و در مرز بین دو استان خراسان رضوی و سمنان واقع شده است. داورزن، مبدا ورود زائرین امام هشتم (ع) از محور غرب کشور می‌باشد و به همین علت این شهرستان را میقات‌الرضا نامیده‌اند. نام شهرستان داورزن، با شخصیت‌های فرهنگی همچون دکتر علی شریعتی و رویدادهای بزرگ تاریخی از جنس قیام سربداران گره خورده است.

مدیر وبلاگ : ابراهیم مهری
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مجله اینترنتی داورزنیها
نوشته‌هایی درباره شهرستان داورزن
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
تقسیمات سیاسی شهرستان داورزن

شهرستان داورزن از توابع استان خراسان رضوی، به مرکزیت شهر داورزن، در فاصله 320 کیلومتر از مشهد مقدس (مرکز استان)  و به فاصله 500 کیلومتر از تهران (پایتخت ایران) در مسیر جاده ارتباطی تهران به مشهد واقع شده است.

این شهرستان، با مساحت شهرستان داورزن، 2873 کیلومتر مربع و جمعیت 21911 نفر (سرشماری 1395)، به دو بخش «مرکزی» و «باشتین» تقسیم می‌شود.

بخش مرکزی، به مرکزیت شهر داورزن، از دو دهستان مزینان و کاه با مجموع 17 روستا و یک شهر (شهر داورزن) تشکیل شده است. 

بخش باشتین، به مرکزیت روستای ریوند، از دو دهستان مهر و باشتین با مجموع 21 روستا  تشکیل شده است.

مجله اینترنتی داورزنیها

نوع مطلب :
برچسب ها : شهرستان داورزن،
لینک های مرتبط :


تندیس میدان نماز شهر داورزن

سرمایه‌های فرهنگی

داورزن، اولین شهرستان خراسان رضوی و در مرز بین دو استان خراسان رضوی و سمنان واقع شده است. داورزن، مبدا ورود زائرین امام هشتم (ع) از محور غرب کشور می‌باشد و به همین علت این شهرستان را میقات‌الرضا نامیده‌اند. نام شهرستان داورزن، با نام دکتر علی شریعتی پیوند خورده است؛ زادگاه این معلم و متفکر شهید، روستای مزینان در 6 کیلومتری شهر داورزن (مرکز شهرستان) می‌باشد. استاد شهید دکتر علی اکبر همتی مقدم و مهندس شهید محمد حسین داورزنی از فرزندان این دیار و نیز مرحوم دکتر رمضانعلی رادمنش و مرحوم دکتر معزی و دکتر محمدرضا داورنیا و دکتر کیاز و ... از مفاخر این دیار می‌باشند.

 به رغم اینکه قیام شیعی سربداران در قرن هشتم هجری، به نام شهر سبزوار معرفی می‌شود اما خاستگاه و رهبران کلیدی قیام سربداران از فرزندان روستای باشتین شهرستان داورزن بوده‌اند. قیام، با ایستادگی دو نفر از مردان باشتین به نام «حسین حمزه» و «حسن حمزه» در مقابل ایلچی‌های ایلخانی، به سال 736 ه.ق شروع شد. با پیوستن مردم باشتین به این دو برادر و بر عهده گرفتن فرماندهی قیام توسط عبدالرزاق باشتینی، در سال 737ق شهر سبزوار را که به دست حاکم مغولی اداره می‌شد فتح و تصرف نمودند و این شهر را که نزدیکترین شهر به خاستگاه قیام بود، پایتخت خود کردند. دومین و مهم‌ترین رهبر سربداران نیز امیر وجیه ‌الدین مسعود باشتینی است که با استمداد از درویشان جوریه، شیخ حسن جوری (رهبر معنوی و مذهبی قیام) را از زندان رهانید و با قدرت گرفتن سربداریه، قلمرو سربداران را در بخش عظیمی از خراسان گسترش داد.

 

وجه تسمیه داورزن

در وجه تسمیه داورزن، در نزد عوام، دو روایت وجود دارد که عبارتند از:

1) در قدیم‌الایام، مردم جهت استفاده از سیلاب‌های فصلی، استخر می‌ساختند و خانه‌هایشان را دور استخر بنا می‌کردند. ساکنان، برای استفاده از آب، مجبور به دور زدن استخر بوده‌اند که کم کم نام این منطقه «دور-زن» شده، و به دلیل کثرت استعمال؛ به «داورزن» تغییر یافته است.

2) گفته‌اند مستوفیان از جانب حاکم خراسان، که در شهر نیشابور مستقر بوده، برای جمع‌آوری مالیات به این منطقه اعزام می‌شوند. در آن میان، زنی به علت عدم توانایی پرداخت وجوه مالیات، به نزد حاکم شکایت می‌برد و تقاضای تخفیف می‌نماید. حاکم نیشابور، بعد از شنیدن استدلال متقن و منطقی او، خطاب به زن غیور داورزنی می‌گوید: «تو خود، داوری عاقل و عادل هستی و نیازی به اعزام داور به ولایت شما نیست.» بعد از این است که به تدریج، در زبان عمال حکومتی و سپس در بین مردم عامه، این منطقه به «داور-زن» شهرت می‌یابد. نقل است که «شیخ حسن داورزنی» از بزرگان داورزن، در تعریف گفتگویی که شخصی از وی درباره وجه تسمیه داورزن از او سوال می‌کند، سروده است:

داورزنی! ای بزرگ استاد سخن!

بنمای ز لطف، حل این مشکل من

با آنکه به هر جای بود داور مرد

از چیست شده شهر شما داور زن

شیخ پاسخ می‌دهد:

از بس که جنایت شده از داور مرد

زین رو شده اسم شهر ما داور زن

 

تاریخ و گردشگری

منطقه داورزن، از دیدگاه جغرافیایی - تاریخی، ارباع «باشتین»، «مزینان» و «کاه» در بخش غربی «ولایت بیهق» ربع نیشابور خراسان را در بر می‌گیرد که بنا به نوشته ابوالحسن علی بن زید بیهقی، در کتاب «تاریخ بیهق»، روستاهای باشتین و نامین(نامن امروزی)  و ریود (ریوند امروزی)  و بشتنق (فشتنق امروزی) در ربع «باشتن»؛ و بهمن‌آباد و صدخرو و مزینان از قریه‌های ربع مزینان هستند. این منطقه با قرار گرفتن در مسیر جاده کهن نیشابور به ری، اهمیت مواصلاتی بسیار بالایی داشته است. محمد مقدسی، جغرافیادان معروف قرن 4 هجری، به ادب‌دوستی مردم مزینان اشاره نموده است. و همه این‌ها، دلیل بر موقعیت جغرافیایی و فرهنگی معروف و ممتاز منطقه شهرستان داورزن از قدیم‌ترین دوران‌هاست.

 چهارتاقی زیبای سنگی ساسانی بر روی ارتفاعات کوه نظرگاه شهرستان داورزن قرار دارد که از قدمت کهن این دیار در دوران باستان دارد. این بنای باستانی در میان مردم محلی به اسم «خانه دیو» معروف است بنا به نظرات بعضی از محققان، آتشکده آذر برزین مهر است. آذر برزین مهر، یکی از سه آتشکده بزرگ ایران باستان است که بنا به نوشته‌های دینی زرتشتی در شمال غربی نیشابور قرار داشته است. هر چند بعضی مناطق دیگر از جمله برزنون سرولایت و یا حتی کاشمر را به عنوان محل آذربرزین‌مهر معرفی می‌کنند اما سوا از این اختلاف نظرات، وجود این چهارتاقی سنگی که قدمت آن به دوره ساسانی می‌رسد و دارای آتشدان بوده و کاربرد آتشکده آدریان یا محلی داشته است، حاکی از اهمیت مذهبی این منطقه در دوران ساسانیان می‌باشد که خوشبختانه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات و دوری نسبی از دسترس انسانی، علی‌رغم همه آسیب‌های طبیعی، اما تا امروز بخش‌هایی از این بنای باستانی بر جای مانده است.   

 در کنار این چهارتاقی سنگی باستانی، می‌توان به آثار تاریخی و فرهنگی دیگری مانند پشته سفال داورزن، رباط مزینان، دخمه چهل‌دختر کمیز، خرابه‌های فاریاب و کلروون در چشام، مسجد جامع چشام ، آسیاب بادی مقیسه، خرابه‌های بادقوس، بقعه امامزاده سیدقریش شملق، امامزاده علی‌اکبر بروغن و سلطان سیدعلی‌اکبر علی‌آباد و … در این شهرستان تاریخی اشاره کرد. داورزن، سرزمینی است که فریاد «سر به دار می دهیم اما تن به ذلت نمی‌دهیم» اولین بار در گلوی شیرمردان باشتین این منطقه، طنین‌انداز شد و سرآغازی شد برای قیام‌ها و جنبش‌های دیگری که پایه‌های حکومت ظلم ایلخانی مغول را سست نمود.

شغل رایج مردم شهرستان داورزن، اغلب کشاورزی و دامپروری است. کشت فلفل و هندوانه در این منطقه، از رونق و شهرت خوبی برخوردار است به گونه‌ای که مردم یکی از روستاهای داورزن به نام روستای «بیزه» به تجارت فلفل در کشور مشهورند. انار شیرین و سرخ روستای «نهاردان» مثال‌زدنی است و دامنه کوه‌های زیبا، سرسبز و ییلاقی «آبرود» داورزن، گردشگران فراوانی را به خود جلب می‌کند. 

برگرفته از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرستان داورزن (داورزن نیوز)

مجله اینترتی داورزنیها

نوع مطلب :
برچسب ها : شهرستان داورزن،
لینک های مرتبط :